Cyklonové odlučovače

Cyklonový separátor D 630

Cyklonový odlučovač (cyklonový separátor) Ø630 mm se skládá z válcového pláště s výsypkou, který je přivařen na třínohém stojanu. K výsypce je pomocí rychlouzávěrů připevněn válcový zásobník prachu o objemu 90 l. V boční části pláště cyklónu je umístěn sací otvor o průměru 250 mm.Vzduch zbavený většiny nečistot se vyfukuje v horní části cyklónu výdechovým hrdlem Ø250 mm, ukončeným připojovací přírubou.

Cyklonový separátor D 630 je vyroben z plechu tl. 3mm.

Pozor! Cyklony vyrobené z příliš slabého plechu nemají dlouhou životnost, protože stěny cyklonu se prachovými částicemi rychle probrousí.

Sestava dvou za sebou napojených cyklonových separátorů.  (nedokončená montáž, chybí zásobníky prachu) První větší je cyklon D 950 a druhý je nejčastěji vyráběný cyklon D 630. Cyklony jsou napojeny do filtroventilačního zařízení FMV6.

Spojené cyklonové odlučovače (nedokončená montáž, chybí zásobníky prachu) pro filtraci vzduchu od automatických brusek. (odlučuje velké množství obrusu)

Vzduch s obsahem většího množství  nečistot se přivádí do cyklónu sacím otvorem. V cyklónu dochází vlivem poklesu rychlosti vzduchu k odloučení většiny prachových částic. Odloučený prach padá samovolně do zásobníku ve spodní části zařízení.

Vzduch zbavený většiny nečistot vystupuje z cyklónu výdechovým otvorem v horní části.

Cyklón musí být zařazen mezi zdroj prachu a odsávací zařízení např. ventilátor PV, odsavač POC apod.

 

 

priklad-zarazeni-cyklonu-do-sestavy-odsavani

Příklad zařazení cyklonu do sestavy odsávání

Cyklon se používá pro odloučení většího množství nečistot – např. v tryskacích kabinách, v truhlárnách, ve sklářském, strojírenském průmyslu apod.. Cyklon není vhodný pro odsávání lepivých (vlhkých) prachů. Účinnost cyklonu závisí na velikosti a hmotnosti odsávaných částic a je možno ji regulovat pomocí škrtící klapky v odtahovém potrubí z cyklonu.

Odlučivost prachu u cyklónů se slyší v závislosti na druhu prachu od 25 do 95%.

Základní rozměry cyklonu cyklonu Ø630

zakladni-rozmerycyklonu630

Technické údaje pro cyklon D 630


Cyklonové odlučovače je možno zakázkově vyrobit v různých rozměrech.
Např. cyklon D1230:

Průtokový objem            8.500 až 14.000 m3/h
Tlaková ztráta                   300 až 1.000 Pa


Cyklon s ventilátorem


Nerezový průmyslový cyklon

Zakázkově vyrobený malý nerezový cyklon s filtračním boxem (velice účinný lapač jisker pro automatické brusky pro odloučení velkého množství obrusu)

 


Cyklon s ventilátorem jako odlučovač obrusu

Cyklon s ventilátorem PV v akci, použit k odloučení hrubého prachu při řezání betonových stavebních prvků.


Cyklon pro piliny

Odsávání pilin pomocí cyklonu a odsavačů POC. Hrubé piliny se usazují v zásobníku pod cyklonem a jemný prach v zásobnících odsavačů POC (zakázkově vyrobený velký zásobník pod cyklonem)  

 

Cyklon se zásobníkem na piliny – pohled ze zadní strany